Služby   >   Dřevostavby SIPs   >   Historie technologie SIPs

Historie technologie panelů SIPs

Historie vzniku technologie SIPs – inspirace F. L. Wrightem

Na vývoji konstrukčních izolovaných panelů pracovali téměř současně Forest Products Laboratory (FPL) v Madisonu ve Wisconsinu a známy architekt Frank Lloyd Wright. Ve třicátých letech dvacátého století v reakci na světovou hospodářskou krizi navrhl Frank Lloyd Wright  nově dostupné domy, které nazval Usonian houses a jejichž cena neměla překročit 5000 dolarů.

Jednalo se o jednopodlažní stavby bez podsklepeni, většinou ve tvaru L, které se stavěly z cihel,  betonu a dřeva. Některé domy byly z prvních SIPs panelů. Tyto panely byly vyrobeny slepením  jádra z několika vrstev lepenky s pláštěm z překližky. V roce 1935 začaly pokusy ve Forest  roducts Laboratory v Madisonu. Cílem bylo zajistit přeneseni svislého zatíženi od stavebních konstrukci do pláště sendvičového panelu, který tvořila překližka. Realizaci této myšlenky se podařilo vyrobit sendvičový panel s izolantem v celém průřezu, tedy bez tepelných mostů tvořených dřevěným rámem. Pro výrobu takového panelu nebyla potřebná sušárna řeziva a stavebně truhlářská technologie pro výrobu dřevěného rámu. Navíc lze panel bez dřevěného rámu či jiných výztužných dřevěných žeber libovolně dělit, a přitom zachovat jeho mechanické vlastnosti.

Hned v roce 1935 postavila FPL sérii prvních experimentálních domů, na kterých se principy SIPs technologie ověřovaly. V roce 1947 staví FPL další experimentální budovu, která se testovala celých 31 let. V roce 1952 staví domy ze SIPs panelů v Midland v Michiganu žák F. L. Righta, syn zakladatele společnosti Dow Chemical Company, architekt Alden P. Dow. Panely použité na tyto domy již měly jádro z pěnového polystyrenu a obecně se považuji za opravdový nastup SIPs technologie.